بازاریابی بازگشتی

ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی برگشتی، شامل ایجاد استراتژی‌هایی برای درگیر نگه داشتن مشتریان با برند، محصولات یا خدمات شما در طول زمان است. می‌توان از این استراتژی برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی استفاده کرد.

استراتژی‌های بسیاری وجود دارد که کسب‌وکارها می‌توانند از آن برای بهبود حفظ مشتری استفاده کنند؛ مانند تعامل با مشتریان از طریق رسانه‌های اجتماعی و کمپین‌های ایمیلی، برنامه‌های ایجاد وفاداری در مشتری، شخصی‌سازی و بازاریابی محتوا.

این مقاله یک نمای کلی از این استراتژی و نحوه به کارگیری آن برای به حداکثر رساندن وفاداری مشتری و افزایش فروش ارائه می‌دهد. با اجرای شیوه‌های ریتنشن مارکتینگ و نگهداشت مؤثر، کسب‌وکارها می‌توانند وفاداری مشتری را افزایش دهند که درنهایت منجر به رشد بلندمدت کسب‌وکار خواهدشد.

 

ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی برگشتی به چه معناست؟

بازاریابی برگشتی به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا مشتریان خود را با ارائه ارزش و پاداش به آن‌ها، درگیر نگه دارند. هدف بازاریابی بازگشتی، حفظ مشتریان فعلی و جذب مشتریان جدید با ایجاد کمپین‌ها و پیشنهادات بازاریابی است. هدف این استراتژی، افزایش وفاداری مشتری و ارزش طول عمر مشتریان با استفاده از تاکتیک‌هایی مانند کمپین‌های ایمیلی، سیستم‌های پاداش، بازاریابی محتوا و تکنیک‌های شخصی‌سازی است.

این استراتژی، همه چیز درمورد ایجاد روابط با مشتریان فعلی از طریق درک نیازهای آن‌ها و ارائه پیشنهادات یا انگیزه‌های مرتبط برای بازگرداندن آن‌ها را شامل می‌شود.

 

چرا ریتنشن مارکتینگ برای کسب‌وکارها اهمیت دارد؟

حفظ مشتری برای کسب‌وکارها بسیار مهم است؛ زیرا به آن‌ها در دستیابی به چندین هدف مهم کمک می‌کند:

  • اولاً، حفظ مشتریان فعلی هزینه کمتری نسبت به جذب مشتریان جدید دارد. بنابراین، کسب‌وکارها با تمرکز بر راضی نگه داشتن مشتریان فعلی، می‌توانند مشتریانی وفادار ایجاد کنند که درآمد بلندمدت برایشان داشته باشد.
  • ثانیاً، بازاریابی برگشتی به افزایش ارزش طول عمر هر مشتری کمک می‌کند. با ایجاد روابط مثبت با مشتریان، کسب‌و‌کارها آن‌ها را تشویق می‌کنند تا در آینده خریدهای بیشتری انجام دهند که منجر به افزایش درآمد می‌شود.
  • ثالثاً، ریتنشن مارکتینگ، وفاداری مشتری را با تقویت حس اعتماد و تعهد، بهبود می‌بخشد که مشتریان را تشویق می‌کند تا با برند همیشه تعامل داشته باشند.
  • در نهایت، بازاریابی بازگشتی، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا با ایجاد تجربیات شخصی‌سازی شده متناسب با نیازها و علایق، تعامل مشتری را به حداکثر برسانند. این کار به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهند و باعث می‌شود که مشتریان دوباره به برند برگردند.

 

ریتنشن مارکتینگ و ایجاد وفاداری در مشتری

ایجاد وفاداری در مشتریان و حفظ مشتری را می‌توان از طریق اجرای برنامه‌های مختلفی به دست آورد که پاداش و مشوق‌هایی را برای مشتریانی که به طور مکرر از یک برند حمایت می‌کنند، به همراه داشته باشد. این برنامه‌ها می‌توانند شامل سیستم‌های امتیازدهی، تخفیف‌ها، کوپن‌ها و پیشنهادات انحصاری، به‌عنوان راهی برای نشان دادن قدردانی از مشتریان باشند. علاوه بر این، مشتریان وفادار نیز می‌توانند به رویدادهای ویژه یا تخفیف‌های انحصاری دسترسی داشته باشند تا رابطه آن‌ها با برند تقویت شود.

همچنین می‌توان برنامه‌های سطح‌بندی وفاداری مشتری را برای پاداش دادن به مشتریان بر اساس میزان هزینه‌هایشان برای خرید از کسب‌وکار در نظر گرفت. سطوح بالاتر می‌توانند پاداش‌های بهتری مانند ارسال رایگان، دسترسی زودهنگام به محصولات جدید یا تخفیف‌های انحصاری را دریافت کنند و مشتریان را برای ادامه حمایت از برند تشویق کند.

 

تفاوت حفظ مشتری و جذب مشتری

جذب مشتری به استراتژی‌های بازاریابی مورد استفاده برای یافتن مشتریان جدید برای یک تجارت اشاره دارد. این استراتژی شامل تاکتیک‌هایی با هدف جذب مشتریان بالقوه برای ثبت‌نام برای محصولات یا خدمات یک شرکت است؛ مانند ارائه دموی رایگان یا تخفیف به مشتریانی که برای اولین بار از محصول یا سرویس استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر، بازاریابی بازگشتی بر روی درگیر نگه داشتن مشتریان فعلی با یک تجارت و جلوگیری از خروج آن‌ها متمرکز است. این کار شامل استراتژی‌هایی است که با هدف ایجاد وفاداری در مشتری و تشویق تکرار خرید انجام می‌شود.

به عنوان مثال، اگر یک شرکت یک فایل راهنمای قابل دانلود جدید برای جذب مشتریان جدید ایجاد کند، این امر تحت بازاریابی جذب مشتری قرار می‌گیرد. با این حال، اگر شرکت با مشتری جدیدی که اخیراً خرید کرده است تماس بگیرد تا تجربه آن‌ها را پیگیری کند و پشتیبانی ارائه دهد، این نمونه‌ای از ریتنشن مارکتینگ است.

 

سخن آخر

ریتنشن مارکتینگ یک روش موثر برای بازگشت مشتریان و افزایش وفاداری به برند است که در نهایت منجر به سود بیشتر می‌شود. نکته کلیدی در اجرای این استراتژی‌ها این است که کسب‌و‌کار خود را با ایجاد یک ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد از رقبا متمایز کنید.

همچنین ایجاد تعامل با مشتریان با ارائه تجربیات شخصی‌سازی شده و استفاده از داده‌ها برای تصمیم‌گیری آگاهانه بسیار مهم است. ابزارهای اتوماسیون، مانند ایمیل‌ها و نوتیفیکیشن‌های به‌موقع، نیز می‌توانند به جذب مشتریان کمک کنند. با دنبال کردن این مراحل، می‌توانید حفظ مشتری را بهبود ببخشید، وفاداری به برند را افزایش دهید و در نهایت سود خود را حداکثر کنید.

Smartech

Smartech

2023-05-13

مقالات مرتبط

اهمیت تجربه کاربری در مارکتینگ

اهمیت تجربه کاربری در مارکتینگ

تجربه کاربری (UX) عاملی اساسی در موفقیت استراتژی‌های بازاریابی مدرن شناخته می‌شود. در دنیایی که به طور روزافزون شاهد دیجیتالی شدن هستیم، کاربران، اغلب انتخاب‌های زیادی در دست دارند و اینجاست که ارائه تجربه‌ای یکپارچه و لذت‌بخش برای متمایز شدن نسبت به رقبا اهمیت پیدا می‌کند. در این مقاله تلاش کردیم اهمیت تجربه کاربری در…

بازاریابی بازگشتی

ریتنشن مارکتینگ: استراتژی‌هایی برای حفظ مشتری

ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی برگشتی، شامل ایجاد استراتژی‌هایی برای درگیر نگه داشتن مشتریان با برند، محصولات یا خدمات شما در طول زمان است. می‌توان از این استراتژی برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان فعلی استفاده کرد. استراتژی‌های بسیاری وجود دارد که کسب‌وکارها می‌توانند از آن برای بهبود حفظ مشتری استفاده کنند؛ مانند تعامل با…

موبایل مارکتینگ چیست و چرا برای کسب‌وکارها اهمیت بسیاری دارد؟

موبایل مارکتینگ، هنر بازاریابی برای کسب‌و‌کار شما در جهت جذب کاربران دستگاه‌های تلفن همراه است. این روش، موثرترین استراتژی برای دستیابی به مشتریان و تعامل با آن‌ها است؛ زیرا طبق بررسی‌های انجام شده در ایالات متحده، 85 درصد از مردم تلفن هوشمند دارند و به طور متوسط 52 بار در روز تلفن خود را چک…